Primăria municipiului Bârlad continuă lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere. În aceste zile se pregătește o nouă stradă pentru asfaltare. Este vorba despre strada Elena Doamna, unde, începând de luni, 22 iunie, au demarat lucrările de înlocuire a bordurilor de pe ambele trotuare și de ridicare la cotă a gurilor de canal și de aerisire pentru gazele naturale. Imediat după finalizarea acestor operațiuni se va turna asfalt.
„Această arteră face parte dintr-un pachet de patru străzi pe care vom interveni imediat. După cum s-a văzut, lucrăm intens pe strada 1 Decembrie, care s-a asfaltat deja pe cea mai mare lungime a sa și imediat ce terminăm lucrările pe Elena Doamna vom începe asfaltarea pe Ion Neculce și Păcii. Bineînțeles, avem în vedere toate străzile pe care nu s-a mai intervenit de mult și care sunt într-o avansată stare de degradare. Totul, evident, în limita posibilităților financiare ale orașului”, a anunțat primarul Dumitru Boroș.
Nicolae Popovici











