După patru ani, a fost emisă Autorizația de Construcție și încep lucrările la construcţia noului pod rutier de la Cosmești

91

Podul peste Siret de la Cosmești, ridicat acum o sută de ani, va fi reabilitat și va rămâne doar feroviar. În paralel cu el, grupul UMB va realiza un pod rutier nou, pentru care Ministerul Transporturilor a emis, marți, 19 mai, autorizația de construire, la patru ani de la semnarea contractului cu CNAIR.

Au fost necesari peste 4 ani de zile pentru a obține o autorizație de construire pentru un pod pe un drum național, peste un râu din interiorul României. Nu peste Dunăre. Nu la frontieră. Peste Siret, la Cosmești.

Recent, Ministerul Transporturilor a emis Autorizația de construire pentru podul de la Cosmești, pe DN 24 peste Siret. La peste 4 ani (!) de la semnarea contractului de Proiectare și Execuție.

Podul va avea 501 metri lungime, 12,6 metri lățime, cu o parte carosabilă de 2 x 3,50 metri. Durata de execuție prevăzută în autorizație: 24 de luni de la data începerii efective a lucrărilor.Emiterea autorizației vine și în urma deciziilor de expropriere succesive emise de CNAIR (din 2021 și septembrie 2025), fiind afectate inclusiv construcții deținute de proprietari privați sau de autorități locale din Cosmești (ex. Divers Prest Com SRL Focșani, comuna Cosmești), pentru care s-au aprobat despăgubiri, scrie Economedia.

Noul obiectiv de infrastructură este vital pentru Moldova și traficul spre vama Albița, în condițiile în care actualul pod mixt (rutier și feroviar) are o vechime de un secol și prezintă degradări structurale grave.

Valoarea lucrărilor autorizate este de 125,5 milioane de lei (fără TVA), iar durata de execuție va fi de 24 de luni, calculate de la data începerii efective a lucrărilor. Amplasamentul lucrărilor se află în județul Galați, pe DN 24 (km 6+870 – km 12+470), pe raza administrativă a municipiului Tecuci și a comunei Cosmești.

Vor fi 5,6 kilometri de traseu nou, noua variantă de drum funcționând practic ca o centură ocolitoare a localității Cosmești. Ea va cuprinde un pod rutier nou peste râul Siret (la km 7+550) și un pasaj rutier nou peste calea ferată (la km 8+652); terasamente, structură rutieră completă, podețe, elemente de consolidare și siguranța circulației.

Pe lângă relocări de utilități și telecomunicații, au fost autorizate modificări la structura veche. Calea rutieră de pe podul mixt existent va fi desființată, iar după finalizarea proiectului, podul vechi de 100 de ani va rămâne exclusiv feroviar.

Conform Economedia, proiectul podului de la Cosmești are un istoric „măcinat” de amânări. Contractul pentru proiectare și execuție a fost semnat cu asocierea SA&PE Construct – Tehnostrade (UMB) pe 19 aprilie 2022, stabilind inițial o durată de 24 de luni. Investiția a fost lansată de CNAIR după ce o primă licitație a eșuat din cauza unei firme din Italia (asocierea Operes – Cosedil), care a abandonat proiectul, pe fondul exploziei prețurilor la oțel în perioada post-pandemie, fiind sancționată la acea vreme cu certificat negativ. Deși UMB a finalizat partea de proiectare, emiterea

Autorizației de Construire a fost amânată succesiv din cauza extinderii coridorului de expropriere, a obținerii avizelor de utilități și a revizuirii Acordului de Mediu de către APM Galați, procedură finalizată abia pe 4 martie 2026.

Odată cu emiterea documentului din 19 mai 2026, constructorul are mână liberă să mobilizeze utilajele în șantier pentru a ridica podul de 486 de metri lungime, o legătură strategică pe ruta Tișița – Tecuci – Bârlad – Albița. „Spuneam anul trecut că regiunea Moldovei riscă să funcționeze mai degrabă ca un culoar de evacuare decât ca un nod strategic conectat. Un pod cu 2 x 3,5 metri pe drumul care leagă Tecuciul de restul rețelei rutiere a Moldovei nu schimbă fundamental această ecuație. E un pas necesar. E un pas bun. Dar nu e suficient. Și ca să înțelegem cu adevărat ritmul în care funcționează sistemul: contractul pentru studiul de fezabilitate al drumului expres Tișița–Bârlad–Albița a fost demarat în 2020. Are peste 6 ani. Nu e gata. Cât despre demararea licitației de Proiectare și Execuție — sau despre un vis cu totul îndepărtat precum o autorizație de construire la Tișița–Bârlad–Albița — probabil că vom ajunge acolo după ce americanii vor călca din nou pe Lună. Întrebarea reală nu e când construim mai mult, ci când începem să construim strategic — astfel încât regiunea Moldovei să devină stabilă geopolitic, să-și elimine vulnerabilitatea infrastructurală și să joace un rol activ din perspectivă economică și logistică, nu doar să supraviețuiască în spatele unui singur pod pe DN 24”, spunea prof. Adrian Covăsneanu, fost secretar de stat în Ministerul Transporturilor și Infrastructurii.

Iustina Panchea