CNAIR anunțâă că la A0 Nord, lotul 1 (Joița-Corbeanca): stadiul fizic al lucrărilor se apropie de 63%! Asocierea de constructori români și italieni (Retter-Pizzarotti) este mobilizată pe cei 17,5 km ai acestui lot, cu 650 de muncitori și 330 de utilaje. Se lucrează la:
– așternere asfalt (strat de uzură),
– montare parapet metalic și panouri fonoabsorbante,
– fundații spații de parcare (km 14+500),
– relocări conducte de gaz metan,
– terasamente,
– consolidări,
– montare elemente ITS (Intelligent Transport System),
– dispozitive pentru evacuarea apelor pluviale.
La Nodul Rutier cu #DN1A se asfaltează bretelele, se execută șanțurile pentru evacuarea apelor pluviale, taluzări, se așterne balast stabilizat cu ciment (BSC) și se montează sisteme ITS. Se montează grinzi și se betonează plăcile de suprabetonare la podul peste CF București-Ploiești (610 m) și la cel peste #DN7 și CF București-Pitești (760 m). Acestea sunt cele mai complexe structuri din cele 10 poduri și pasaje construite pe traseul lotului 1 al A0 Nord.
Menținerea ritmului actual de lucru ar face posibilă deschiderea circulației până la finalul acestui an, în avans față de termenul contractual (aprilie 2027).
Valoarea contractului, finanțat prin Programul Transport (#PT) 2021-2027, este de 815,07 milioane lei (fără TVA).
Traseul Lotului 1 al A0 Nord se desfășoară între #A1 și #DN1, pe teritoriul județului Ilfov (pe raza localităților Dragomirești-Vale, Buftea, Mogoșoaia și Corbeanca) și pe teritoriul județului Giurgiu (pe raza localităților Joița și Săbăreni).
Autostrada de Centură a Capitalei (A0) este esențială pentru dezvoltarea economică a #României, dar și a regiunii #București – #Ilfov, care asigură anual aproximativ 25% din PIB. Sursa: CNAIR
Iustina Panchea











